Od doby, kdy se fotografie přesunula do virtuálního světa je třeba řešit její existenci a předávání klientům. A jako profesionálové bychom měli fotografie předávat ve funkčních a uživatelsky jednoduchých galeriích, které klient jednoduše zasdílí dál a tak se o vaší práci dozví další a další lidé. Tento krok se s předejem přes wetransfer, nebo úschovnu zkrátka nedostaví. Jak si ale na trhu vybrat to, co mi bude vyhovovat?
Já dlouhodobě využívám galerie od SmugMug. Je to jedna z mála galerií, která dovoluje práci rozdělovat do složek a podsložek. Mám tak na každý rok složku s rokem a v ní dále fotografie uložené dle žánrů.
Mám tam vše od roku 2015. Práci, osobní projekty, automatický backup fotek z iphonu. Vše. Protože vím, že fotografie existují fyzicky i někde jinde, než na discích. A pokud kdokoliv z mých klientů něco ztratí, sáhnu do složky s rokem a jejich galerii jim zašlu.
Co je na SmugMug ještě super? Že mají funkční mobilní aplikaci. Takže kdekoliv jsem, mohu si do mobilu stáhnout fotografie, organizovat složky z mobilu. A mám tak přístup k celému svému archivu. Což většina konkurenčních galerií zatím nemá.
U každé galerie lze nastavit práva. Může být veřejná, přístupna s unikátním odkazem, nebo chráněná heslem. Co budete využívat je na vás. Já používám nejvíce unikátní link a nezalistovanou galerii.
Stažení fotografií klientům lze povolit i pravým kliknutím, kdy galerie sama rozpozná rozlišení monitoru a stahuje tak velikost. Do mobilu se stáhne menší rozlišení než z desktopu. Fotografie lze stáhnout najednou, nebo po jedné. Tiskové rozlišení stáhneme pomocí šipky v pravém dolním rohu galerie.
Celá galerie se stáhne pomocí šipky v headline fotce.
Jednou nevýhodou je to, že galerie zatím neumí výběry klientů v základní verzi. A rozdělování galerie do více sekcí. Co je ale velká výhoda, že zobrazuje fotografie v plné šíři vašeho monitoru. Má automatické přehrávání fotek, takže klienti své fotky mohou automaticky spustit a kochat se bez klikání.
Další malou nevýhodou je jazyk. Nicméně prohlížení i stahování je tak intuitivní, že po vysvětlení klientům s tím ani pouze česky mluvící nebudou mít problém.
Navzdory předešlému odstavci obrovskou výhodou galerie SmugMug je její cena. Za neomezený cloud na rok zaplatíte oproti konkurenci polovinu. Na výběr je z několika možností. Já využívám plán POWER, který na rok stojí 110 USD. S tímto odkazem však získáte 20% slevu na roční předplatné. Vyjde vás tak na 88 USD, což je cca 178 Kč na měsíc za nekonečný prostor pro vaše fotografie. Také jako jedna z mála umí zálohovat vaše RAWy. Skrz aplikaci v Lightroom můžete vaše vybrané fotky poslat rovnou na cloud. Což ušetří další mezikrok.
Také můžete monitorovat aktivitu klientů. Na co klikají, kolikrát. A to vše z interních a přesných statistik přímo ve SmugMug. Dostanete se tam skrz account setting / stats:
SmugMug využívá několik templatů, které si jednoduše upravíte tak, jak chcete. Lze ho využívat i jako webové portfolio, kam si přiřadíte doménu. Takže pokud tápete na prvním startovním webem, můžete využít i jako webovou stránku, kdy klientský prostor není na webu zalistován.
Doufám, že vám článek pomůže!
Tip na dárek
Chcete si nadělit předčasný dárek k vánocům, nebo někomu jinému? Dárkové poukazy na mentoring zasílám fyzicky poštou. Nakupujte zde.