Abychom Vám mohli nabídnout ty nejlepší služby, používáme soubory cookies. Souhlasím Informace & Nastavení
Pinterest logo

Rozmohl se nám tady takový nešvar… Pinterest

V době, kdy se svět zastavil a já mám tak spoustu času na to brouzdat internetem, jsem narazila na takový nešvar. A ten mě trápí už delší dobu. Rozhodla jsem se, že je o něm potřeba mluvit.

Co to je?

Feed na sociálních sítích plný fotek z Pinterestu. Bez kreditu. Nebo s poznámkou zdroj: Pinterest.

Pinterest není zdroj

Všichni, kteří jste někdy měli tu možnost na Pinterestu strávit nějakou chvilku a baví vás vizuálno víte, jaká je to návyková věc. Pinujete si věci, které se vám líbí. Vytváříte si inspirace, mood boardy. To vše je v pořádku. Takto ta platforma funguje. A je to velice efektivní marketingový nástroj, který je třeba využívat. Jak? To se můžete dozvědět u mě na osobním mentoringu.

Co ale není v pořádku je stáhnout si fotku z onoho mood boardu a prdnout si jí do feedu a tvářit se, že to je vaše fotka. Je to stejně nezákonné, jako si do googlu napsat klíč: „foto nevěsta“ stáhnout první obrázek a vložit si ji na web o nevěstách.

Odkaz na autora

A není to v pořádku, ani když si dohledáte autora. Což na pinterestu zjistíte jedním kliknutím právě na fotografii, neb většina věcí (nejsou-li nahrány přímo z počítače) lze za vteřinu dohledat komu patří.

Proč tedy nemůžu vložit fotku na Instagram / Facebook a označit autora?

Protože autor nemusí souhlasit. Takhle je to jednoduché. A je na to autorský zákon. Za jeho nedodržení jsou tučné pokuty – mezinárodně. Že si myslíte, že vás autor nedohledá, protože je za oceánem? Chyba lávky, existují programy, které internet prohledají za vás a zjistí, kde všude fotografie existuje. Skvělý článek v angličtině o tom, jak to funguje naleznete zde. Proto když už si nevytvoříte vlastní obsah a chcete fotku použít, napište autorovi a zeptejte se. Buďte však připraveni na to, že ho váš feed nemusí zajímat a řekne vám ne.

Fotku mi poslala nevěsta

Ani když vám fotky pošle nevěsta, nemůžete je bez vědomí fotografa používat. Proč? Protože si děláte komerční obsah zadarmo. A protože právo je stále na straně fotografa.

Když se vždy propojíte s fotografem, zeptáte se, zda můžete fotky použít, vytvoříte si vztah mezi sebou a ten může vést k dalším zakázkám.

Co z toho plyne?

Vytvářejte si svůj vlastní a originální, buďte milí, označujte se navzájem a nekraďte.

Teď do odvolání máme všichni spoustu času na sobě zamakat. A bez výmluv – že nikam nemůžete, že něco neumíte. Protože feed, kterej neni váš vás stejně jednou dožene a k ničemu to nebude.

Hodně zdraví v této době a brzy na viděnou při foceních a jiných kreativních činnostech!