Abychom Vám mohli nabídnout ty nejlepší služby, používáme soubory cookies. Souhlasím Informace & Nastavení

Neomezená galerie, která vás nezruinuje

Od doby, kdy se fotografie přesunula do virtuálního světa je třeba řešit její existenci a předávání klientům. A jako profesionálové bychom měli fotografie předávat ve funkčních a uživatelsky jednoduchých galeriích, které klient jednoduše zasdílí dál a tak se o vaší práci dozví další a další lidé. Tento krok se s předejem přes wetransfer, nebo úschovnu zkrátka nedostaví. Jak si ale na trhu vybrat to, co mi bude vyhovovat?

Přehlednost galerie SmugMug

Já dlouhodobě využívám galerie od SmugMug. Je to jedna z mála galerií, která dovoluje práci rozdělovat do složek a podsložek. Mám tak na každý rok složku s rokem a v ní dále fotografie uložené dle žánrů.

Mám tam vše od roku 2015. Práci, osobní projekty, automatický backup fotek z iphonu. Vše. Protože vím, že fotografie existují fyzicky i někde jinde, než na discích. A pokud kdokoliv z mých klientů něco ztratí, sáhnu do složky s rokem a jejich galerii jim zašlu.

Co je na SmugMug ještě super? Že mají funkční mobilní aplikaci. Takže kdekoliv jsem, mohu si do mobilu stáhnout fotografie, organizovat složky z mobilu. A mám tak přístup k celému svému archivu. Což většina konkurenčních galerií zatím nemá.

Stahování fotografií

U každé galerie lze nastavit práva. Může být veřejná, přístupna s unikátním odkazem, nebo chráněná heslem. Co budete využívat je na vás. Já používám nejvíce unikátní link a nezalistovanou galerii.

Stažení fotografií klientům lze povolit i pravým kliknutím, kdy galerie sama rozpozná rozlišení monitoru a stahuje tak velikost. Do mobilu se stáhne menší rozlišení než z desktopu. Fotografie lze stáhnout najednou, nebo po jedné. Tiskové rozlišení stáhneme pomocí šipky v pravém dolním rohu galerie.

Celá galerie se stáhne pomocí šipky v headline fotce.

Nevýhoda SmugMug

Jednou nevýhodou je to, že galerie zatím neumí výběry klientů v základní verzi. A rozdělování galerie do více sekcí. Co je ale velká výhoda, že zobrazuje fotografie v plné šíři vašeho monitoru. Má automatické přehrávání fotek, takže klienti své fotky mohou automaticky spustit a kochat se bez klikání.

Další malou nevýhodou je jazyk. Nicméně prohlížení i stahování je tak intuitivní, že po vysvětlení klientům s tím ani pouze česky mluvící nebudou mít problém.

Výhoda

Navzdory předešlému odstavci obrovskou výhodou galerie SmugMug je její cena. Za neomezený cloud na rok zaplatíte oproti konkurenci polovinu. Na výběr je z několika možností. Já využívám plán POWER, který na rok stojí 110 USD. S tímto odkazem však získáte 20% slevu na roční předplatné. Vyjde vás tak na 88 USD, což je cca 178 Kč na měsíc za nekonečný prostor pro vaše fotografie. Také jako jedna z mála umí zálohovat vaše RAWy. Skrz aplikaci v Lightroom můžete vaše vybrané fotky poslat rovnou na cloud. Což ušetří další mezikrok.

Také můžete monitorovat aktivitu klientů. Na co klikají, kolikrát. A to vše z interních a přesných statistik přímo ve SmugMug. Dostanete se tam skrz account setting / stats:

Vzhled

SmugMug využívá několik templatů, které si jednoduše upravíte tak, jak chcete. Lze ho využívat i jako webové portfolio, kam si přiřadíte doménu. Takže pokud tápete na prvním startovním webem, můžete využít i jako webovou stránku, kdy klientský prostor není na webu zalistován.

Doufám, že vám článek pomůže!

Tip na dárek

Chcete si nadělit předčasný dárek k vánocům, nebo někomu jinému? Dárkové poukazy na mentoring zasílám fyzicky poštou. Nakupujte zde.